29 Temmuz 2016 Cuma / Sıcaklık 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE AİLE KATILIMININ ÖNEMİ
Okul öncesinde aile katılımı etkinlikleri ile okul-aile işbirliği gelişir. Böylece çocukların okula karşı daha olumlu tutumlar geliştirdikleri gözlemlenmektedir.

18.12.2013 / 16:18:18

Çocukların gelişiminde yaşadıkları  çevrenin önemi büyüktür. Aile çocuğun yaşadığı çevrenin en önemli parçasıdır. Bu açıdan okul öncesi eğitimde aile katılımı; çocukların gelişimi, öğrenimi ve eğitimin kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır.

            Aile katılımıyla okulda edinilen kazanımlar evde desteklendiğinde süreklilik kazanır. Öğretmen ailenin bu desteği sayesinde hedeflediği amaç ve kazanımlara daha kolay ulaşır. Aile katılımı okul ve aile arasında etkin bir iletişim kurulmasını sağlar. Böylece çevrede okulun etkinliği pekiştirilir.

            Okul öncesinde aile katılımı etkinlikleri ile okul-aile işbirliği gelişir.  Böylece çocukların okula karşı daha olumlu tutumlar geliştirdikleri gözlemlenmektedir.

            Aile katımında rol alan anne ya da babaların çocuklarında okuma becerisinin daha gelişmiş olduğunu söylemek mümkündür.          

Annesini ya da babasını sınıfında etkinlik yaparken gözlemleyen çocuğun ödevlerini hazırlarken daha özenli olduğu, aile ile okul arasında benzerlikler kurmaya çalıştığı gözlemlenmektedir.   

Ayrıca evde ailesinden eğitim yardımı gören ve okul ile yakın işbirliğine giren ailelerin çocuklarının okuduğunu anlama başarısının yüksek olduğu bir gerçektir.

Okul öncesinde aile katılımını aileler açısından değerlendirdiğimizde ise;  Anne ve babaların çocukların gelişimine nasıl katkı yapabileceklerine dair bilgiler edindikleri, okuldaki işleyişi  sistematik olarak takip ettikleri ve  eğitim programları ile ilgili bilgileri öğrenmeye istekli oldukları gözlemlenmektedir.

Okul öncesi eğitimde aile katılımı açısından rol alan ailelerin çocuklarına karşı çok daha destekleyici oldukları ve çocuklarına yardımcı olma konusunda güven duygusunun diğer ailelere oranla gelişmiş olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Ayrıca bu ailelerin  okul öncesi öğretmenleri ile iletişiminin güçlü olduğunu ve öğretmenlere  yardımcı ve destekleyici  olduklarını görmekteyiz.          

Okul öncesi Öğretmenleri ise, aile katılımında rol alan aileleri daha yakından tanıma fırsatı bulmaktadır.  Bu durum ayrıca öğretmenin aile katımına katılan ailenin çocuğunu ve aile yapısını daha yakından tanıması, değerlendirmesi demektir. Böylece öğretmen gerektiğinde çocuk açısından  destekleyici olabilmektedir.          

            Aile katımı etkinliklerinde ailelerin rol alması demek öğretmen açısından moral ve motivasyon demektir.

            Sonuç olarak; Okul öncesi eğitimde  etkin aile katılımları aile, çocuk, öğretmen, okul ve  çevre  açısından moral, motivasyon, paylaşma ve başarı demektir. Bu başarı zincirine  çocuğun ilkokula başlaması ile birlikte yeni halkalar eklenecek ve okul öncesindeki aile katılımı ile özgüveni gelişen çocuğun gelecekteki dünyası şekillenecektir.                                                                                                                                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki Yazıları

Köşe Yazarlarımız
Üye Girişi
Haftanın Haberi
Anket»  Tarih  28.02.2015
Çorum'a havaalanı yapılsın mı yapılmasın mı?
Evet yapılsın - (201)
Hayır Yapılmasın - (49)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 5
Haber Sayısı » 7899
Köşe Yazısı Sayısı » 2024
Yorum Sayısı » 1885
Köşe Yazarı Sayısı » 2