30 Haziran 2016 Perşembe / Sıcaklık 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tekmen Çaldağ Yayla Şenlikleri Çoşkuyla kutlandı
Tekmen Çaldağ Yayla Şenlikleri Çoşkuyla kutlandı
Tekmen Çaldağ Yayla Şenlikleri Çoşkuyla kutlandı
03.07.2011 / 17:52:36     Ekleyen : Çorum Manşet

 

 

Osmancık’ta yapılan Geleneksel  4. Tekmen Köyü  Çaldağ Yayla Festivaline Çorum Valisi Nurullah Çakır’da  katıldı.

 Çorum’un Osmancık Tekmen Köyü, Tekmen Yaylası'nda Tekmen Bölgesel Kalkınma, Yardımlaşma, Dayanışma, Eğitim ve Kültür Derneği tarafından organize edilen geleneksel 4. sü yapılan Çaldağ Yayla Şenliği'ne katılan ve Şenlik alanına gelen  Çorum Valisi Nurullah Çakır, Osmancık Kaymakamı Faruk Bekarlar, İlçe jandarma bölük komutanı Levent Öztürk,belediye başkan vekillerinden Alaattin Uğur ve beraberindekileri  Tekmen Bölgesel Kalkınma, Yardımlaşma, Dayanışma, Eğitim ve Kültür Derneği başkanı Servet Köroğlu ile dernek yönetimi ve vatandaşlar tarafından karşılandı.

 

Çorum Valisi Nurullah Çakır 2007 yılında birincisi yapılan Geleneksel Çaldağ Yayla Festivali’nin 4.süne katıldı. Vali Nurullah Çakır’a Derneğin Logosunu taşıyan festival şapkası takdim edildi.

 

Saygı duruşu ve istiklal marşımızın söylenmesinin ardından Çorum Valisi Nurullah çakır Şenlik alanında  bulunan güreş severlere, güreşçilere ve vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.Vali Çakır konuşmalarında “ Festivallerin amacının insanları bir araya getirmek ve kaynaştırmak olduğunu söylerken, Tekmen Yaylası’ndaki coşku ve hazırlıkların kendisini çok etkilediğini kaydetti.

Vali Çakır ," Özümüzde olan, daha Orta Asya’dan itibaren devam eden yaylacılık arzumuzu, ata sporumuz güreşimizi ve birçok değerlerimizi sanıyorum sizlerde bir sonraki nesillere aktarmak için buralardasınız. Bir taraftan da yaylanın kekik kokan havasıyla, bu güzel suyuyla hücrelerinizi yeniliyorsunuz. Buraya gelerek konaklamanız ve Tekmen yayla şenliğini devam ettirmenizden dolayı da sizlerle büyük bir gurur ve mutluluk duydum.

Özellikle yeni jenerasyonun (yeni kuşağın) bu kültüre alışkın olması ve birbirleriyle kaynaşması, akrabalarını burada tanıması, hemşerilerini tanıması, büyük illerde birbirlerini çok az görebilme yerine burada birkaç gün bir arada olmasının vermiş olduğu kültür birikimi umarım belleklerinizde uzun yıllar devam edecektir. Yeni nesil ve  gençlerinde yaylalara gelmeyi yadırgamamalarını ve bundan sonrada sürekli gelmelerini ben tavsiye ediyorum.

4.sü gerçekleştirilen Çaldağ Yayla Şenliğine emeği geçen herkesi kutluyor, yayla şenliğinin sürekli olmasını diliyor, hayırlı olsun diyorum" şeklinde konuştu.

Festival kapsamında devam eden Güreşleri seyreden Vali Çakır, Osmancık kaymakamı Faruk bekarlar ile  festivale iştirak eden küçük, büyük tüm güreşçilere ve hakemlere günün anısına saat hediye etti. Vali Çakır ardından festival alanındaki çocuk ve gençlere kitap dağıttırdı.

Ödül Töreninde Dereceye giren Güreşçilere madalya ve ödüllerini sırasıyla Vali Çakır, Osmancık kaymakamı Bekarlar ile Belediye başkan vekillerinden ve  festival sponsorlarından Alaattin Uğur taktı. Güreş sever iş adamı Osmancık Güreş ihtisas kulübü başkanı Kuyumcu Sadık Eren’de festivale iştirak ederek güreşleri seyretti.

Her yıl festivale katılan bu yılda Meclis çalışmaları yoğunluğu nedeniyle Ankara’da bulunan bu yüzden katılamayan Çorum Milletvekili Dr. Bağcı mesaj gönderdi. Mesajı festival alanında anons edildi.

 

 

Gündem Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
Üye Girişi
Haftanın Haberi
Anket»  Tarih  28.02.2015
Çorum'a havaalanı yapılsın mı yapılmasın mı?
Evet yapılsın - (196)
Hayır Yapılmasın - (48)