27 Haziran 2016 Pazartesi / Sıcaklık 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu yol çok konuşulacak
Bu yol çok konuşulacak
Çorum Milletvekili, plan Bütçe Komisyon üyesi Cahit Bağcı ve beraberindekiler yol yapımı devam eden Kırk dilimde incelemelerde bulundu.
06.12.2010 / 18:52:28     Ekleyen : Çorum Manşet

Osmancık-Çorum yolunun en kritik bölümü olan Kırkdilim bölgesinin 2011 yılının Mayıs ayında yapımı tamamlanıp trafiğe açılacağı açıklandı.

Firma yetkilisi Muharrem Gürses çalışmalar hakkında Bağcı ve beraberindekilere bilgi aktardı.

Gürses “Dünyanın hiçbir yerinde 280 metre yüksekte çalışan makine yok. Aşağıdan yukarıya doğru 16 basamaklı bir merdiveni düşünün her bir bölüm bir yol gibi geniş 16 basamak olarak dağı keserek,  kırarak kayaları parçalayarak aşağı indiriyoruz.  Kayalar tahminimizden daha sert çıktı. Bu da bizi zorluyor. Kayaların çok sert olduğunu bu yüzden çalışmaların zorlu geçiyor. Çalışmalar Nisan ayına bitecek.

Bu yüzden bu yolu tam tamamlamadan, koruyucu bariyerleri koymadan, tam güvenlikli olmadan açmayacağız’ dedi.

 

Yetkililerden Hakan Palabıyık, ise  “Keşifte öngörülmeyen Kırkdilim Köyü- Gözübüyük Köyü istikametinde 6 kilometre, Harmancık-Sıtma-Çamlıca arasında 14 kilometre olmak üzere toplam 20 kilometre servis yolu yapıldı.

 

Yapılan çalışmalarda yol kazılarında 1 milyon metreküp AMT ve PMAT´da 50 bin tonluk artış meydana geldi. Kazılarda 30 bin metreküp kazı fazlalığı oluştu. Yama kazısı yaparken 7 bin metreküp duvar inşaatı yapıldı. Sarp arazi koşullarında makinelerin çalışmasında engel teşkil etti. ve zaman kaybına neden oldu.  700 bin yama 600 bin metreküp işler kaldı. Kısacası tüm bu çalışmalar tamamlandıktan sonra Kırkdilim yolu 2011 yılı Mayıs ayında trafiğe açılacak” dedi.

 

 

Yol çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Dr.Bağcı; Bu güzergâhın Akdeniz'in bir bölümü ile Karadeniz'in bir bölümünü birbirine bağlayan yani Sinop  ile Mersin  arasında en kestirme devlet yolu durumunda bir yol olduğunu ifade etti. Karayolları Genel Müdürlüğünün çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Bağcı., Çalışmalar memnuniyet verici. İl sınırlarımız içinde kara yollarının 15 şantiyesi ile bin 40 kilometrelik mesafede çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.


Oğuzlar-İskilip baraj sahil yolu çalışmalarının da en kısa zamanda başlatılacağını belirten Bağcı, yol yapan firmaların ve şantiye çalışmalarının hükümet olarak her zaman yanlarında olduklarını ve hiçbir zaman ödenek sıkıntısı yaşatmadıklarını da vurguladı

 

 
Milletvekili Bağcı, bitirilemez denilen Kırkdilim yolunun sona erdiğini ifade ederek, Çorum coğrafyasının en zor yerlerinden biri olan Kırkdilim yolu görmüş olduğunuz bu iş makineleri ile işte böyle yola geldi. Çorum'da biz göreve geldiğimizde toplam 59 kilometre bölünmüş yol vardı. Biz bu oranı üç katına çıkarttık. 59 kilometre bölünmüş yola 159 kilometre bölünmüş yol ekledik. Kara Yolları Bölge Müdürlüğü Çorum'a toplam 527 milyon lira yatırım yaptığını söyledi.

Mustafa Ulusoy- Osmancık

 

 

Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
Üye Girişi
Haftanın Haberi
Anket»  Tarih  28.02.2015
Çorum'a havaalanı yapılsın mı yapılmasın mı?
Evet yapılsın - (195)
Hayır Yapılmasın - (48)